Vakantietijd biedt kansen: externe OvDG'en ondersteunen Zeeuwse collega’s
Leren van elkaar
Tijdens de zomervakantie genieten veel van onze collega’s van hun welverdiende vakantie. Ondanks de vakantie lopen de piketten gewoon door. Tijdens een piket is een collega een week lang 24 uur en 7 dagen per week bereikbaar voor tijdens incidenten. Een piket is een crisisfunctie. Dit is een functie die de functionaris doet naast zijn of haar "normale" baan. Deze functie kan worden ingevuld door iemand binnen de Veiligheidsregio en daarbuiten. De piketfunctionarissen worden opgeroepen tijdens incidenten. Daarvoor moeten ze 24 uur en 7 dagen per week bereikbaar zijn. Een Officier van Dienst Geenkundig (OvDG) is zo'n functie. De invulling van dit piket leek vlak voor de start van de zomervakantie nog een uitdaging te worden. Een combinatie van collega’s die vakantie hebben en uitval door persoonlijke omstandigheden zorgde acuut voor knelpunten in het rooster. De bezetting van het OvDG-piket staat al geruime tijd onder druk, waardoor een rooster herzien met de huidige bezetting geen optie was.
Een niet alledaagse vakantiebaan
Wendy de Kam (Operationele voorbereiding GHOR) en Ilona Schinkelshoek (Strategisch Beleidsadviseur GHOR) hebben daarom een stap gezet die we nog niet eerder hebben gezet. Zij zijn buiten onze regio op zoek gegaan naar vakbekwame OvDG'en die ons willen helpen en bereid zijn gedurende de zomermaanden ondersteuning te bieden. Een niet alledaagse vakantiebaan zullen we maar zeggen.
Tegen alle verwachtingen in waren er veel collega’s van buit de regio die met plezier een aantal diensten in Zeeland wilden werken. De één voor een dag, de ander voor een langere periode. Zo hebben we binnen twee weken vijf externe OvDG’en gevonden die de roosterproblematiek konden helpen oplossen. Uiteraard hebben zij de noodzakelijke middelen en informatie gekregen om in het piket te kunnen optreden.
"Het is erg leuk om in Zeeland OvDG-dienst te draaien. Het is een mooie kans om bij te dragen en tegelijkertijd nieuwe ervaringen op te doen. Het is hier toch allemaal net wat anders dan in de Randstad. Naast het feit dat Zeeland een prachtige provincie is.”
Kennis delen
Dit is niet alleen heel fijn voor ons eigen personeel, maar biedt ook een mooie kans om kennis uit te wisselen tussen de verschillende regio’s. De eerste externe OvDG’en hebben inmiddels diensten gedraaid. Voor de meesten van deze OvDG’en is Zeeland niet helemaal onbekend omdat zij bijvoorbeeld in de zomer bij de ambulancedienst in Zeeland werken.
Zo zie je maar dat we in korte tijd samen veel kunnen bereiken. Zo gaat ook de crisisorganisatie vanuit de Geneeskundige HulpverleningsOrganisatie in de Regio (GHOR) gewoon door!